Hakkımızda

FLİO, sektörde 20 yılı aşkın bir süredir ticaret ile uğraşan iki ortak tarafından 2022 yılında "Dünyayı koru, geleceği güvence altına al" sloganıyla kurulmuştur. İthal ürünler getirip satışını yapan firma yetkililerimiz neden ülkemizde bu ürünler yapılmasın diyerek üretime başlamışlardır. 

Firmamızın faaliyet konusu 3 başlık altında toplanmıştır:

  • Hava filtrasyonu (Övgü, Oiljet, Airjet ve Vaccum2 modellerimiz): Talaşlı imalat makinelerinde üretim esnasında ortaya çıkan yağ ve emilsiyon buharını bertaraf eden ve belirli bir oranda geri kazanımını sağlayan çevre dostu cihazlar. Bir de kaynak ve plazma/lazer kesim tezgahlarında oluşan duman, sis ve partikülleri filtreleyen cihazlardan oluşmaktadır. Arge bölümümüzde görev yapan, değerli ve genç mühendis arkadaşımız Övgü Odabaşı 2022 yılı Aralık ayında aniden vefat ederek aramızdan ayrılmıştır. Kendisinin çok emeği olduğundan modellerimizden birine "ÖVGÜ" ismini vererek ismiyle yaşamasını istedik.
  • Sıvı filtrasyonu (Minibelt, Minidisk ve Vaccum1 modellerimiz): Talaşlı imalat makinelerinde bulunan tankların temizliğini ve zararlı artıkların ayrıştırılmasını sağlayan çevre dostu cihazlardır.
  • Özel projeler: Bu bölümde müşterimizden gelen talepler doğrultusunda firmanın ihtiyacı olan merkezi havalandırma, merkezi tezgah besleme (dozajlama) gibi özel projeler yer almaktadır. Teknik ekibimizin firmaya özel tasarladığı projeler arasında NORM CİVATA (Manisa) ve AYD OTOMOTİV (Konya) de bulunan dövme hattı kalıp ayırıcı yağ dozajlamave dağıtımı sistemlerimiz bulunmaktadır. Ayrıca Ar-Ge süreçleri tamamlanan modeller, Konya sanayimizde bulunan özellikle otomotiv yedek parça üretimi yapan firmalarda deneme yapılmıştır. Başarılı olduğu yapılan testlerde ortaya çıkan ürünlerimizin seri imalatına başlanmıştır.

Firmamızın ilk ürünü Minibelt adıyla yer alan kayışlı tip yağ sıyırıcı modelimizdir. CNC talaşlı imalat makinelerinde haznede biriken kullanılmış emilsiyondan fazlalık yağları ayrıştırmaya yarar. 220V elektrikli çalışan cihazımız ekstra bir bağlantı gerektirmeden kolayca makineye bağlanabilir. Saatte 5lt yağ ayrıştırma özelliğine sahiptir. Zaman ayarlı olan modelimizde mevcut olup, operatörün kolayca ayarlayacağı saat dilimlerinde çalışabilmektedir.

Kurucularımızın en hassas oldukları konu müşterilerimize kaliteli hizmet sunmaktır. İthal ürünlerin önüne geçmek ve ülkemize yararlı işler yapmak istemekteyiz. Kurulduğu gün alınan kararla gerekli ISO, CE ve TSE belgelerine başvurular yapılmıştır. ISO9001 kalite belgemiz alınmış olup diğer belgeler için süreçler devam etmektedir.

FLİO, genç ve dinamik mühendis kadrosuyla Ar-Ge inovasyon projelerini titizlikle yürütmektedir. Hedefimiz dünya pazarında ilk 3 yılda belirli bir ciro yapmak, ilk 10 yılda ise üretimin %60'ını ihraç etmektir. Ürünlerimiz iş sağlığı ve iş güvenliği talimatlarında yer alan hükümlere uygundur. Meslek hastalığı riskini ortadan kaldırır. Firmalarda yağ bazlı soğutucu sıvıların kullanılması işçi sağlığını tehdit edebilir. Bizim ürettiğimiz cihazlar bu zararları azaltarak ortadan kaldırır ve işçi sağlığını korur. Firmalar sadece yasal yükümlülükleri yerine getirmiş olmaz, aynı zamanda çalışılabilir ortam sunarak işçilerinin memnuniyetini kazanırlar.

Talaşlı imalat makinelerinde kullanılan soğutucu yağların ömrü bizim ürettiğimiz makineler ile artar. Dolayısıyla çevreye atık olarak bırakılan yağlar azalmış olur. Ayrıca yağ parçacıkları makine performansını da etkilemektedir. Yağ buharının makine içerisinden çekilmesiyle parçacıklar ve sis duman ortamdan uzaklaştırılarak ortamın soğutulmasına yardımcı olur. Aşırı ısınmayan makinelerde kesici uç ömrü ve yağ sarfiyatı da düşmüş olur. Ürünlerimizin bu katkılarından dolayı kullanan işletmeler hem maliyet hem de çalışanların severek iş yapmasıyla rekabet gücünü artırmış olur.

Flio ekibi olarak bizler genç, dinamik ve heyecanlı mühendis kadromuzla Ar-Ge inovasyon projelerine devam etmekteyiz. Günümüzde artık zorunlu hale gelen sıfır karbon ve işçi sağlığı yönetmeliklerine uygun cihazlar üreterek memleketimize faydalı olmak istiyoruz. İthalatın önüne geçip ihracata yönelerek ülkemize döviz getirmeyi hedefliyoruz.